Rodzaje zajęć terapeutycznych w domu seniora
Przygnębienie, apatia, niechęć do socjalizacji, wycofywanie się z życia społecznego, samotność czy depresja są trudne dla starszych osób i mogą im znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zajęć terapeutycznych i organizowanie aktywności dla seniorów, dostarczając im przyjemności oraz odrywając od monotonii i przykrych myśli.
Jakie zajęcia terapeutyczne są najczęściej wykorzystywane?
Podstawowym elementem zajęć terapeutycznych w domu seniora jest aktywizacja ruchowa oraz zaspokojenie potrzeb bio-psycho-społecznych osoby starszej. Z każdym pensjonariuszem ustala się indywidualny program zajęć, dostosowany do jego możliwości oraz uzgodniony z lekarzem i fizjoterapeutą. Zajęcia, które są najczęściej wykorzystywane w aktywizacji osób starszych to:
- ergoterapia, czyli terapia pracą, z zajęciami manualnymi, takimi jak praca w ogrodzie, ceramika, hafciarstwo, wyszywanie, stolarstwo czy krawiectwo; wykorzystywane są zainteresowania seniorów, ich chęć rozwoju i potrzeba nauki nowych umiejętności;
- socjoterapia, czyli terapia ruchem, rekreacja, spacery, wspólne ogniska, zajęcia grupowe, gry i zabawy zespołowe, treningi umiejętności społecznych i samoobsługi, np. czesanie się, mycie, zakładanie ubrań, poznawanie nowych ludzi, przyrządzanie prostych posiłków, planowanie zakupów;
- arteterapia, czyli terapia sztuką, zawiera w sobie zajęcia kreatywne i twórcze, takie jak grafika, rzeźbienie, malowanie, dekorowanie, rysowanie, tworzenie z gliny i mas plastycznych; to także terapia tańcem, zajęciami z książkami, filmami czy muzyką.
Zajęcia terapeutyczne w domu opieki służą nie tylko urozmaiceniu powszechnej monotonii i nudy, ale przede wszystkim aktywizują obszary mózgu, odpowiedzialne za sprawne, świadome funkcjonowanie w życiu codziennym.